Kraków: Szlak Bielański

Charakterystyka szlaku. Przy szlaku znajduje się zabytek architektury najwyższej, „zerowej” klasy – renezanzowy kościół i pustelnia kamedułów na Bielanach. Jest to perła architektoniczno-krajobrazowa, posiadająca wiele cennych dzieł sztuki. Dużą atrakcję krajoznawczą stanowi również kościół i klasztor-twierdza w Tyńcu. Wędrujący tym szlakiem turysta zapozna się ponadto z drewnianymi budowlami skansenu i renesansowym pałacem w Woli Justowskiej. Doskonały wypoczynek zapewni wędrówka przez Las Wolski.

Ogólny opis szlaku. Cichy Kącik (pętla tramwajowa; zbieg ulic: Piastowskiej i Igrców), ulice: Piastowska, Józefa Korzeniowskiego, Królowej Jadwigi, park w Woli Justowskiej, ul. Kasztanowa, ul. Panieńskich Skał, Chodnik Ambrożego Grabowskiego, Las Wolski, Bielany, Piekary, Tyniec.

Ogólny opis szlaka. Szlak rozpoczyna się przy pętli tramwajowej, obok osiedla Cichy Kącik, przy zbiegu ulic: Piastowskiej i Igrców. Po lewej (wsch.) stronie ul. Piastowskiej rozciągają się Błonia Krakowskie, na obrzeżach których widnieją nowoczesne zabudowania Półwsia Zwierzynieckiego i Salwatora. Wprost na wschód, ponad zabudowaniami, góruje wzgórze wawelskie z katedrą i zamkiem królewskim. Przed nami zaś wznosi się okazałe wzgórze bł. Bronisławy, zwieńczone Kopcem Kościuszki. Przed mostem na Rudawie skręcamy w prawo w ul. Józefa Korzeniowskiego (Conrada), prowadzącą obok wzorowo zagospodarowanych ogródków działkowych „Małe Błonia”. Poza mostkiem ulica J. Korzeniowskiego tworzy aleję jesionową, kasztanową i brzozową, zabudowaną wciąż powiększającą się kolonią willową z ogródkami.

Wchodzimy w ul. Królowej Jadwigi, wiodącą u podnóża wzgórza Sikornik. Po około 500 m mijamy strzelnicę (trasa boczna 1 do domu nr 9 przy ul. Ludmiły Korbutowej), a następnie dążymy wśród zabudowań Woli Justowskiej (trasa boczna 2 na ul. 28 Lipca 1943 r.). Przez bramę parkową wchodzimy do zabytkowego parku z renesansowym pałacem Deciusa. Z parku szlak wydostaje się na ul. Kasztanową. Łączy się też równocześnie z niebieskim Szlakiem Sowińca i wspólnie z nim biegnie dalej al. Kasztanową (okazałe wille, po prawej stronie w głębi budynek Krakowskiej Wytwórni Surowic i Szczepionek), a następnie w lewo (pd.) al. Panieńskich Skał obok skansenu i Chodnikiem Ambrożego Grabowskiego – do rezerwatu przyrodniczego „Panieńskie Skały”.
Obok statuy Matki Boskiej Szlak Sowińca odchodzi w prawo (zach.), a Szlak Bielański biegnie w dalszym ciągu wąwozem, zwanym Wolskim Dołem. Przy końcu wąwozu znajduje się węzeł szlaków turystycznych: czerwony Leśny, zielony Dwóch Kopców i żółty Bielański; Skręcamy tu w prawo, idąc około 100 m razem, ze szlakiem zielonym do skrzyżowania śródleśnych dróg; wybieramy drogę, prowadzącą najbardziej w lewo (al. Żubrowa); 100 metrów dalej – skrzyżowanie z niebieskim Szlakiem Pustelnika. Schodzimy teraz wlewo (pd. zach.), w lessową dolinę Łupanego Dołu. Po około 10 minutach szlak wydostaje się z doliny na obszerną i widną Polanę pod Klasztorem, na której znów krzyżują się szlaki: czarny Łupanego Dołu i niebieski Pustelnika (idąc nim w górę, w dwie minuty możemy dojść do klasztoru kamedułów na Srebrnej Górze w Bielanach). Szlak nasz ukośnie skręca w lewo (pd.), na główną drogę w Lesie Wolskim i dochodzi do skraju lasu. Roztacza się stąd imponujący widok na leżącą w dole wstęgę Wisły i na Wzgórza Tynieckie z klasztorem benedyktynów.