Węgry – Pecz

Pecz to jedno z najciekawszych i najbardziej dynamicznych miast kraju dzięki bogatej, liczącej 2000 lat historii oraz licznej społeczności akademickiej. W barach i kafejkach, rozrzuconych po całym mieście, przesiadują studenci i miejscowi, sącząc drinki, gapiąc się na innych i planując rozrywki na wieczór. Nad ich głowami wznoszą się gmachy i pomniki, przypominające dawne niespokojne czasy – epokę rzymską, rządy Turków, panowanie Habsburgów i okupację hitlerowską.
Szechenyi ter otoczony jest bogato zdobionymi kamienicami. Dominantę placu stanowi miejski kościół parafialny, niegdyś turecki meczet Paszy Kassima Gazi. W południowo-zachodnim rogu placu, przy Apaca u. 1, mieści się Muzeum Farmacji. Zwiedzający dowiadują się, że pijawki i puszczanie krwi były korzystne dla ludzkiego zdrowia, lecząc każdą dolegliwość – od uporu po polityczną niepoprawność. Spacerując Ferencesek utcaja, dochodzi się do pseudobarokowego kościoła Franciszkanów. Odpocząć można na pobliskim Szent Istvan ter, którego drzewa dają ochłodę w upalne letnie popołudnia. Na wschodniej ścianie placu widać ruiny rzymskie z IV w., – niestety, w coraz gorszym stanie. Nad nimi natomiast wznosi się główna atrakcja Peczu – romańska katedra. Na wschód od Starówki, przy Felsomalom u. 9, znajduje się Muzeum Historyczne (Varostorteneti Muzeum), dokumentujące zniewolenie Peczu przez obcą władzę od średniowiecza po wiek XX. Wystawa poświęcona czasom rewolucji przemysłowej ukazuje osiągnięcia mieszkańców miasta, poszukujących piękna i wdzięku. W epoce pasów transmisyjnych i kominów fabrycznych nie brakło miejsca dla ślicznej porcelany, instrumentów muzycznych i win musujących.

Praktyczne informacje. Pecz leży na zboczach niewysokich gór Mecsek. Orientacja w terenie nie jest trudna – góra to północ, zaś dół – południe. W samym centrum miasta znajduje się Szechenyi ter. Dworzec kolejowy znajduje się w dolnej części starego miasta, o 10 min autobusem od centrum Peczu. Połączenie z Budapesztem (2,5 godz.).
Kwatery prywatne można załatwiać przez biura turystyczne na Starym Mieście. Jeśli się zatrzymasz na krócej niż 3 noce, zapłacisz 30% więcej za pierwszą dobę.