Litwa – Kowno

Bez względu na to, co napisano w przewodnikach oraz co mówią tzw. specjaliści, Kowno stanowi serce i duszę Litwy. Ludzie pozdrawiają się tu uśmiechem i uściskiem dłoni, a liczne koncerty i festiwale odbywają się w cieniu dostojnej miejskiej architektury. Masywna bryła kościoła św. Michała Archanioła wznosi się na wschodnim krańcu Laisves, 2-kilometrowej alei dla pieszych. Bogate neobizantyjskie wnętrze kościoła to prawdziwa uczta dla oka. Idąc w dół aleją Laisves, a następnie skręcając w prawo w Daukanto g. i w pierwszą ulicę w lewo, dochodzi się do Pomnika Wolności, usuniętego przez Rosjan w r. 1940 i ponownie wzniesionego w r. 1989. W okolicy znajduje się szereg interesujących muzeów. Muzeum M.K. Ciurlionisa, Putvinskio g. 55 poświęcone jest awangardowemu artyście, poszukującemu nowych środków wyrazu poprzez łączenie muzyki i malarstwa. Po drugiej stronie ulicy piekielne Kowneńskie Muzeum Diabła, przy Putvinskio 64, prezentuje kolekcję około dwóch tysięcy wyobrażeń czarta, w większości w formie ludowych rzeźb. Nie wolno przeoczyć diabła Hitlera i diabła Stalina, ścigających się na obszarze pokrytej kośćmi Litwy.
Tam, gdzie kończy się Laisves al., zaczyna się kowieńskie Stare Miasto. Jeżeli pójdziesz ulicą Vilniaus, a następnie przejdziesz przejściem podziemnym, znajdziesz się w obrębie średniowiecznych murów miejskich. Kowieńska Archikatedra jest niespotykanie wielką budowlą gotycko-renesansową. Idąc Karaliaus dvaro z północnego krańca placu, znajdziesz się w Santakos Parkas, porośniętym drzewami skrawku lądu, gdzie spotykają się rzeki Wilia (Neris) i Niemen (Nemunas) i gdzie znajduje się XI-wieczny zamek. Barokowy zespół kościoła i klasztoru Pazaislis z bogatymi freskami rozsiadł się na prawym brzegu rzeki Niemen, 10 km od centrum Kowna. Klasztor, wykorzystywany przez KGB jako szpital psychiatryczny, został oddany kościołowi katolickiemu w 1990 r.Dojazd trolejbusem z dworca kolejowego do końca, po czym należy iść około 1 km drogą.

Praktyczne informacje. Pociągi zatrzymują się na Ciurlionio g. 16, po drodze do Rygi (6 godz.) i Wilna (1,5-2 godz.). Dworzec autobusowy, Vytauto 24/26, obsługuje wiele miast, w tym Wilno (2 godz.). W lecie wodolot odjeżdża z Raudondvario pl. 107 do Nidy (4 godz.).