Estonia – Parnawa

Pawilony na plaży i piękne domy Parnawy wybudowano u schyłku XIX w., kiedy to miasto było znane w całej Rosji dzięki swoim leczniczym wodom i kąpielom błotnym. Dobrze się składa, że kuracje te są kontynuowane do dziś, bo mogą sprawić ulgę zmęczonym turystom. Obsadzona drzewami aleja prowadzi przez Bramę Tallińską do strefy dla pieszych, rozpoczynającej się zaraz za plażą. Kuracjusze do dzisiaj korzystają ze słynnych błotnych kąpieli w klasycystycznej łaźni na południowym krańcu Supeluse puistee.

Na przeciw Hotelu Parno znajduje się Muzeum Parnawy, miejskie muzeum pełne starych ubiorów i grotów strzał. W mieście znajduje się jeszcze jedno muzeum, przy Jannseni 37, po drugiej stronie rzeki Parnawy, poświęcone XIX-wiecznej poetce Lidii Koiduli, która przyczyniła się do wskrzeszenia poezji i dramatu pisanych w języku estońskim. Główna ulica Ruutli kończy się amfiteatrem zbudowanym w cieniu wałów obronnych wokół szwedzkiej fortecy z XVII w.
Dworzec kolejowy znajdujący się na południe od centrum miasta, na rogu Riia maantee i Raja, obsługuje Tallin (3,5 godz.). Bliżej centrum miasta autobusy odjeżdżają z dworca do Kuressaare (3 godz.), Rygi (4 godz.), Tallina (2-3 godz.) i Tartu (5 godz.).