Leskowiec – Czartak

Znaki żółte skręcają w lewo wraz ze ścieżką prowadzącą jednostajnie w dół na pn. mieszanymi lasami (przy słupku ozn. nr 15 wspaniały okaz buka). Zejście staje się bardziej strome. Po ok. 15 min. rozwidlenie dróg – szlak kieruje się w lewo. Mijamy zarastającą polankę, przechodzimy przez fragment lasu bukowego i osiągamy przełęcz pomiędzy Królewizną i Żarem nad Ponikwią. W prawo skręca tutaj droga do wsi Koziniec. Nie opodal duży blok piaskowca istebniańskiego (z Królewizny 30 min., z Jaworzyny 1 godz.).
Trawersem stoku droga podchodzi łagodnie w górę, okrążając w kierunku pn. zach., koło kolejnej wychodni piaskowca, wyniosły wierzchołek Żaru (671 m) – z Królewizny 45 min., z Jaworzyny 1 godz. 15 min. Na szczycić Żaru ambona skalna oraz kilka mniejszych progów z piaskowców istebniańskich. Z wierzchołka Żaru roztacza się wspaniała panorama na malowniczą część doliny górnej Ponikiewki oraz Królewiznę, Leskowiec z Jaworzyną, Gancarz oraz Czoło i Bliźniaki.

Za szczytem Żaru łagodne i jednostajne zejście w kierunku doliny Skawy. Wśród szpaleru buków schodzimy, na równy teren i dalej płasko na pn. zach. i pn. Dalej szlak wiedzie przez gęsty las mieszany i jednostajnie obniża się do rozwidlenia dróg, z którego należy kierować się prosto za przebiegiem linii grzbietu. Łukiem skręcamy w prawo, stromo obniżając się na wsch., do granicy pól uprawnych (z Żaru 30 min., z Królewizny 1 godz. 15 min., z Jaworzyny 1 godz. 45 min.). Z lewej z bliska już widoczny Iłowiec, po drugiej stronie doliny Skawy Jaroszowicka Góra, w głębi na pn. grupa Moczurki i Draboża na Pogórzu Wielickim.
W miejscu tym szlak nasz zakreśla łuk wzdłuż lasu i skręca w lewo na wsch. Wkrótce granica lasu i szeroki widok na otoczenie doliny Skawy. Na prawo od Jaroszowickiej Góry oglądamy Chełm nad Stryszowem, pod nim Upalisko i Mucharz, dalej Koskowa Góra i Mioduszyna. Opuszczamy drogę wiodącą do Kozińca, skręcając wśród kęp lasu i odcinków pól w lewo na pn. wsch. Na kolejnym skrzyżowaniu drogą należy skierować się ponownie w lewo do mieszanego lasu – na boczne ramię Żaru zwane Skalnicą. Wkrótce osiągamy granicę rozległych pól, opadających aż ku dolinie Skawy. Szlak nasz jednostajnie obniża się polami na pn. wsch., a niżej już łagodnie wśród sadów owocowych doprowadza do osiedla Chobot należącego do Kozińca.
Szlak osiąga asfaltową drogę (koło domu nr 20) i łukiem skręca na wsch. Teraz uwaga! Pomiędzy zabudowaniami skręt w lewo i wąską ścieżką łagodne zejście na obszerną łąkę przylegającą do szosy Wadowice – Sucha Beskidzka. Z widokiem na wierzchołek Iłowca dochodzimy, do szosy, którą podążamy krótko w stronę Wadowic, a przed wylotem doliny Ponikiewki i restauracją „Czartak” skręcamy w prawo na przystanek PKP Czartak (z Żaru 1 godz. 15 min., od Królewizny 2 godz., z Jaworzyny 2 godz. 30 min.).
Uwaga! Na szosie Sucha – Wadowice szlak żółty krzyżuje się ze szlakiem czarnym Czartak – Jaroszowicka Góra biegnącym na terenie Beskidu Średniego. Natomiast od skrzyżowania dróg Ponikiew – Sucha – Wadowice zaczyna się odcinek tegoż czarnego szlaku wiodący przez Iłowiec do Wadowic.