Rosja – Sankt Petersburg

Newski Prospekt i okolice. Prospekt zaczyna się przy Admiralicji, której złocista iglica, w czasie wojny pomalowana na czarno dla zamaskowania w razie bombardowań, wyrasta ponad ogrodem Admiralicji i Placem Pałacowym. Przed Admiralicją, od strony rzeki, stoi „Jeździec Miedziany” autorstwa Falconeta. Ten pomnik – symbol miasta, wzniesiony został na cześć założyciela Petersburga – Piotra Wielkiego. Olbrzymi, wietrzny Plac Pałacowy rozciąga się przed Pałacem Zimowym. Był on areną wielu zdarzeń, zmieniających bieg historii Rosji. Tutaj tłumy wiwatowały na cześć carycy Katarzyny, po tym jak w wyniku zamachu pozbawiła tronu swego małżonka, cara Piotra III. Tu też rozegrały się w 1905 r. dramatyczne wydarzenia „krwawej niedzieli”. Gwardia carska Mikołaja II użyła broni palnej przeciwko pokojowej demonstracji. Wypadki te zapoczątkowały upadek dynastii Romanowych. Plac był także świadkiem szturmu Pałacu Zimowego podczas rewolucji październikowej w 1917 r.
Muzeum Puszkina, nab. Rieki Mojki 12, to wyraz wielkiej czci, przechodzącej w miłosne wręcz uwielbienie, jakim Rosjanie darzą swego narodowego poetę. Muzeum mieści się w żółtym budynku tuż przy wyjściu z Placu Pałacowego. Rodacy uważają Puszkina za równego, o ile nie większego od samego Szekspira. Każdy, kto ma za sobą przynajmniej rok nauki w szkole, zna na pamięć jakiś jego utwór.


Naprzeciwko Domu Książki, utrzymanego w stylu art deco, wznosi się potężny gmach, wzorowany na watykańskiej bazylice św. Piotra. Jest to Sobór Kazański, w którym komuniści urządzili Muzeum Historii Religii i Ateizmu. Obecnie jest siedzibą Muzeum Historii Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Złoty krzyż świątyni wrócił na swe miejsce w 1994 r. W Muzeum ateizmu pośród eksponatów znajdowały się obrazy, przedstawiające mnichów cudzołożących z zakonnicami. Dziś zastąpiły je dość monotonne rzeźby z macicy perłowej. Nieliczne ikony, habity i egzemplarze biblii, umieszczone w gablotach, są wręcz trudne do znalezienia w olbrzymim wnętrzu soboru. Na dobrą sprawę jedynie ono warte jest obejrzenia. Nieco dalej, przy Newskim Pr. 35, wznosi się bladożółty Gostinnyj Dwor, największy petersburski dom towarowy, jednocześnie jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta już od XVIII w.
W Muzeum Anny Achmatowej, wychodzącym na romantyczny park, zgromadzono różne rzeczy, należące do słynnej poetki. Wejście z Prospektu Litejnego pod nr. 54. Muzeum Dostojewskiego urządzono w mieszkaniu pisarza przy Kuzniecznym pier. 5/2, za rogiem po wyjściu ze stacji M1: „Władimirskaja”. Okolica przypomina Petersburg z czasów Dostojewskiego, aczkolwiek zagorzali miłośnicy Zbrodni i kary powinni zajrzeć Sienną pł., gdzie rozgrywa się akcja powieści. W połowie Newskiego Prospektu leży Płoszczad’ Wosstanija (Plac Powstania), przy którym znajduje się dworzec Moskiewski. Na placu miały miejsce najbardziej krwawe wydarzenia w czasie rewolucji lutowej.