Rosja – Sankt Petersburg

GASTRONOMIA
W Petersburgu woda z kranu nie nadaje się do picia. Trzeba zatem gotować i filtrować własną lub kupować w supermarketach zagraniczną wodę mineralną (fińska jest smaczna i stosunkowo niedroga). Jeśli kupujesz jakąkolwiek żywność paczkowaną, sprawdzaj datę przydatności do spożycia. Jedzenie lodów to niemal obyczaj narodowy. Rosjanie jedzą swe lody o każdej porze roku. Przyłącz się do nich, kosztując wspaniałych lodów, których tradycja sięga zamierzchłych czasów komunistycznych. Są one wyrabiane w starej petersburskiej wytwórni i charakteryzują się wyjątkowo bogatym smakiem.
Na pierwszy rzut oka menu w rosyjskich lokalach gastronomicznych jest tak urozmaicone, jak architektura okresu socrealizmu, lecz niektóre restauracje pilnie strzegą przepisów na tradycyjne specjały, a są i takie, które mogą się pochwalić prawdziwymi arcydziełami kulinarnymi. Rosjanie rzadko jadają na mieście, gdyż ceny w lokalach są wysokie, a poza tym sami dobrze gotują, więc domowe posiłki są o wiele smaczniejsze. Nawet w miejscach uczęszczanych przez turystów menu bywa wypisane cyrylicą. Najlepsze restauracje są przepełnione, bo jest ich po prostu za mało. Należy więc dokonać rezerwacji stolika (zazwyczaj wystarczy w tym samym dniu). Liczne restauracje „narodowe” reprezentują nie tylko kuchnię chińską czy indyjską, ale i narodowe dania wielu ludów, tworzących niegdyś Związek Radziecki. Dość trudno jest znaleźć coś do zjedzenia w porze śniadaniowej i późnym wieczorem, gdyż większość lokali jest czynna w godz. 11.00-23.00. Ratunkiem pozostają wtedy hotele, supermarkety i piekarnie.
Na placach targowych można dostać świeże warzywa, mięso, sery, czasem także trafiają się jakieś dania gotowe. Obowiązują tu jednak wyższe ceny niż w sklepach państwowych. Targowiska rosyjskie są jedyne w swoim rodzaju. Sprzedający często oszukują cudzoziemców, a kluczem do udanego zakupu jest umiejętność targowania się. Ale przecież w tym cała uroda bazaru! Do najciekawszych, najruchiwszych i największych placów targowych Petersburga należą kryty bazar, Kuzniecznyj pier. 3, tuż za rogiem po wyjściu ze stacji Władimirskaja, a także spółdzielczy Malcewskij Rynok, ul. Niekrasowa 52, przy końcu Ligowskiego pr.

ZWIEDZANIE
Ermitaż, Muzeum Rosyjskie, Sobór Isaakijewski. Ermitaż, któremu początek dała kolekcja 225 obrazów należących do Katarzyny Wielkiej, należy obecnie do najważniejszych muzeów świata. Siedziba jego znajduje się na placu Pałacowym. Pod względem urody architektonicznej, znaczenia historycznego i wspaniałości zbiorów Ermitaż może rywalizować z Luwrem i muzeum Prado. Cała kolekcja, największa na świecie, mieści się w pięciu majestatycznych gmachach: Pałacu Zimowym, Małym Ermitażu, Wielkim Ermitażu, Teatrze Ermitażowym (często zamkniętym) i Nowym Ermitażu. Całości nie sposób ogarnąć za jednym razem, a na dodatek wystawy obejmują zazwyczaj jedynie 15-20% wszystkich eksponatów. W Pałacu Zimowym, w którym rezydowali i zabawiali się carowie, znajduje się słynna Sala Malachitowa w której 7 XI 1917 r odbyło się ostatnie posiedzenie rządu Kiereńskiego. Bolszewicy szturmowali już wtedy bramy pałacu… Jeśli będziesz się zastanawiać nad przyczynami rewolucji, wyobraź sobie, jak musiał działać na prostych ludzi przepych tej siedziby.