Rosja – Sankt Petersburg

Historia Petersburga rozpoczęła się w 1703 r., gdy na rozkaz Piotra I Wielkiego zaczęto budowę nowej stolicy Rosji. Zmusił on magnatów do stawiania pałaców nad kanałami, wykopanymi w celu osuszenia bagnistych terenów nad Zatoką Fińską. Robotnicy byli traktowani w sposób tak nieludzki, że budowa miasta pochłonęła tysiące ofiar. Tworząc nową stolicę, zafascynowani Zachodem carowie, próbowali wydostać Rosję z orbity wpływów Bizancjum. W tym mieście tworzyli swe wiekopomne dzieła Puszkin i Dostojewski, tutaj też rozpoczęła się rewolucja październikowa, kładąc kres panowaniu dynastii Romanowych. Z przemianami historycznymi szły w parze zmiany nazwy miasta: w okresie I wojny światowej Sankt Petersburg, brzmiący z niemiecka, został nazwany Piotrogrodem. Po śmierci Lenina w 1924 r. Piotrogród przemianowano na Leningrad, aż wreszcie niedawno powrócono do nazwy Sankt Petersburg. W czasie II wojny światowej miasto przeżyło 900 dni niemieckiego oblężenia, co kosztowało życie niemal miliona mieszkańców. Dopiero w latach 60. liczba ludności osiągnęła stan sprzed wojny, a jeszcze dzisiaj niemal każda rodzina wspomina utratę najbliższych – ofiar blokady.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Sankt Petersburg (zwany po prostu Petersburgiem) leży w północno-zachodniej Rosji, o 6 godzin jazdy pociągiem z Helsinek na wschód i o 9 godzin jazdy z Moskwy na północny zachód. Miasto założono na osuszonych bagnach u ujścia Newy do Zatoki Fińskiej. Równolegle do rzeki biegnie kilka kanałów. Główna arteria miasta to Newski Prospekt, ciągnący się od gmachu Admiralicji nad rzeką do Płoszczadi Wosstanija (Placu Powstania) i dworca Moskiewskiego, a potem na południe w stronę cmentarza Aleksandra Newskiego. Po drugiej stronie rzeki, na północ od Admiralicji, stoi Twierdza Pietropawłowska – historyczne serce miasta.

Wymiana waluty: Wypatruj napisów: Obmien waliuty. Wymiana pieniędzy nie sprawia kłopotów, odkąd znikli cinkciarze. Przyzwoite kursy wymiany czeków podróżnych i dolarów oferuje Centralna Kasa Wymiany, ul. Michaiłowskaja 4, przecznica Newskiego Prospektu, na wprost Grand Hotel Europe. Przyjmują też karty kredytowe z 5% prowizją. Prowizja na czeki podróżne 3%. Przygotuj się na długie oczekiwanie. Zachowaj kwity z wymiany, na wypadek gdybyś chciał wymienić z powrotem ruble na euro lub dolary.

Samoloty: Główny port lotniczy to Pułkowo. Dojazd autobusem od stacji metra „Moskowskaja”. Można też dojechać na lotnisko lub z lotniska taksówką, zamawianą za pośrednictwem schroniska młodzieżowego lub hotelu (opłata zróżnicowana). Na lotnisko kursuje też autobus sprzed budynku Aerofłotu na Newskim Prospekcie i Bolszej Morskiej. Jazda trwa 45 mm, bilety do nabycia w autobusie.