Rosja – Sankt Petersburg

Okolice Petersburga: Peterhof, Carskie Sioło i Pawłowsk
W jakiś świąteczny dzień wsiądź do kolejki podmiejskiej (elektriczki), a przekonasz się, jak bardzo Rosjanie kochają wieś. Większość z nich ma samodzielną lub wspólną daczę za miastem. Nie inaczej było z carami wznoszącymi podmiejskie rezydencje. Niektóre z tych pałaców zostały odnowione i udostępnione zwiedzającym. Jedną z atrakcji związanych z pobytem w Petersburgu może być całodniowa wycieczka do któregoś z tych miejsc. Weż ze sobą suchy prowiant jak czynią Rosjanie, bo chociaż wszędzie urządzono kafeterie z niezłym jedzeniem, to ceny są w nich astronomiczne.
Peterhof, znany też jako Pietrodworiec, został odrestaurowany najbardziej gruntownie spośród wszystkich carskich pałaców. Zespół pałacowy liczy 300 lat. Wielu władców dobudowywało własne pałace lub rozbudowywało istniejące. Wielki Pałac to pierwsza tutejsza rezydencja Piotra Wielkiego. Z Parku Dolnego rozciąga się wspaniaływidok na Zatokę Fińską i kaskady fontann, wspinające się aż do Wielkiego Pałacu. Wokół „dowcipnych fontann” rozlegają się śmiechy baraszkujących dzieci. Jeden fałszyy krok powoduje że nieświadoma niczego ofiara zostaje nagle oblana od stóp do głów. Po drugiej stronie parku stoi zgrabny, elegancki Monplezir ulubiony pałacyk Piotra Wielkiego. Dojazd wygodny – elektriczką (co 15 min, podróż trwa 40 min) z dworca Bałtyckiego. Bilety powrotne kupuje się w kasje na głównym dziedzińcu. Wysiada się w Nowym Petersburgu, po czym idzie drogą w lewo (15 min) lub podjeżdża jakimkolwiek autobusem ze stacji do przystanku za soborem. Inna możliwość to dojazd tramwajem z petersburskiej stacji Awtowo. Wysiada się po 20 min przy okrągłym budynku dworca autobusowego po czym trzeba przejść na drugą stronę ulicy i złapać ekspresowy autobus. Dwadzieścia pięć kilometrów na południe od Petersburga leży Carskie Sioło. Stoi tu letnia rezydencja Katarzyny Wielkiej, okazały barokowy pałac pomalowany w błękity, biel i złoto. Otacza go park w stylu angielskim. Za czasów radzieckich miasto przemianowano na Puszkin i wielu konduktorów w pociągach nadal używa tej nazwy. Pałac Katarzyny jest dowodem subtelnego gustu artystycznego carycy, który znalazł odbicie w każdym niemal detalu. Dojechać tu można każdą elektriczką z oznakowanego peronu dworca Witebskiego. Wysiada się na stacji „Dietskoje Sieło” (znanej tez pod nazwą „Puszkin”). Od stacji trzeba jeszcze podejsc pieszo 15 min lub podjechać autobusem.


Carskie Sioło ma dogodne połączenie autobusowe z Pawłowskiem, skromną klasycystyczną rezydencją, kontrastującą z pełnym przepychu Peterhofem. Największa atrakcja tego miejsca to jeden z największych na świecie parków zaprojektowanych przez człowieka. Jak w każdym z takich ogrodów, co krok można tu napotkać kolumnadę czy świątynię. Z Petersburga dojeżdża się tu elektriczką odchodząca z dworca Witebskiego do Pawłowska. Można wsiąść do każdego pociągu odjeżdżającego z peronu 1, 2 lub 3. Po dojechaniu do Pawłowska trzeba się jeszcze przesiąść do autobusu, jadącego w stronę pałacu (5 przystanków).