Rosja – Sankt Petersburg

W muzeum
Zasady panujące w rosyjskich muzeach, są dość niezrozumiałe. Prawie we wszystkich obowiązują dwa cenniki – jeden dla Rosjan, a drugi dla cudzoziemców. W niektórych można dostać zniżki na podstawie studenckiej legitymacji ISIC. Jeśli nie masz zniżki, płacisz za bilet dla obcokrajowców, który jest zazwyczaj 10 razy droższy. Niektórzy wpadli na sposób i bez słowa wręczają starszej pani w kasie wyliczoną kwotę za bilet dla Rosjan. Często trzeba zostawiać bagaż w szatni, a czasami za drobną opłatą. Posadzki są często wyłożone cennymi mozaikowymi parkietami lub marmurem. W wielu muzeach podłóg się nie przykrywa, za to zwiedzający otrzymują tapaczki – wielgachne kapcie, nakładane na buty. Śliskie, lśniące posadzki muzeum zmieniają się wtedy w istne lodowisko. Zabawa niezła, tyle że trzeba uważać na wyjątkowo twarde kamienne schody.

ROZRYWKI
Podczas słynnych petersburskich białych nocy, trwających od połowy czerwca do pierwszych dni lipca, niebo jaśnieje bladą poświatą. W trzecim tygodniu czerwca w mieście odbywają się liczne wieczorne koncerty pod gołym niebem w ramach Festiwalu Białych Nocy. Szczegółowe informacje w kioskach i na plakatach. Nocny spacer po Petersburgu podczas białej nocy połączony z oglądaniem zwodzonych mostów na Newie, podnoszonych o 1.30, to bardzo romantyczne przeżycie. Nigdy jednak nie należy wybierać się samotnie. Powinieneś też trzymać się brzegu, na którym położony jest twój hotel, w przeciwnym bowiem razie zostaniesz uwięziony po drugiej stronie rzeki aż do 3.00­4.00 nad ranem, kiedy mosty opuszczane są ponownie. W teatrze Marijnskim, Teatralnaja pł. 1 występuje jeden z najznakomitszych zespołów baletowych na świecie. Swe kariery zaczynali tutaj Pawłowa, Nurejew, Niżyński i Barysznikow, tutaj też odbyły się prapremiery baletów Czajkowskiego Dziadek do orzechów i Śpiąca królewna. Przez dwa tygodnie czerwca w teatrze odbywają się imprezy w ramach Festiwalu Białych Nocy. Drugi po Marijnskim teatr opery i baletu, Teatr Mały, pł. Isskustw 1, jest otwarty w lipcu i sierpniu, kiedy w Marijnskim trwa przerwa sezonowa. Filharmonia im. Szostakowicza, ul. Michajłowskaja 2 mieści obszerną salę koncertową, w której odbywają się koncerty muzyki klasycznej i współczesnej.
Na długo przed pierestrojką Petersburg był głównym ośrodkiem muzyki alternatywnej co zauważa się do dziś. Lepiej nie wracać do domu późną nocą, zwłaszcza w stanie niezbyt trzeźwym. Pijany obcokrajowiec, pokrzykujący na ulicy, mógłby równie dobrze paradować z podświetlonym transparentem, głoszącym: „Proszę mnie obrabować”. Kluby nocne pojawiają się i znikają jak meteoryty.