Rosja – Sankt Petersburg

Pociągi: W Petersburgu są cztery główne dworce, z których wyjeżdżają pociągi dalekobieżne, w tym z wagonami sypialnymi. Dokładnie sprawdzaj, z którego ma odjechać twój pociąg. Z Dworca Warszawskiego, odjeżdżają pociągi do Rygi (20 godz.), Tallina (9 godz.), Wilna (15 godz.). Z Dworca Witebskiego – do Kijowa (27 godz.), Odessy (36,5 godz.), Nowogrodu (4-5,5 godz.). Z Dworca Moskiewskiego – do Moskwy (6-8,5 godz.), na Krym i do Azji Środkowej. Z Dworca Finlandzkiego – do Helsinek i Wyborgu. Centralne Kasy Kolejowe mieszczą się przy Kanale Gribojedowa 24. Turyści zagraniczni muszą kupować bilety na linie krajowe w wydzielonych okienkach Intouristu na II piętrze budynku. Intourist sprzedaje też bilety na trasy międzynarodowe.

Autobusy: Dworzec, Kanał Okrężny; dojazd tramwajami z dworca Moskiewskiego (10-15 min), wysiąść zaraz po przejechaniu kanału. Stojąc przodem do kanału skręcić w prawo i iść mijając 2 przecznice. Dworzec jest po prawej stronie. Autobus jest często tańszy i wygodniejszy niż pociąg, zawłaszcza jeśli podróżuje się w dzień. Bilety kupuje się zwykle w dniu wyjazdu. O przedsprzedaż można pytać w priedwaritielnej kasie obok kantoru wymiany. Nie sprzedają biletów powrotnych. Połączenia: Nowogród (4 godz.), Tallin (6,5 godz.), Tartu. Dodatkowa opłata za bagaż, zależnie od trasy.

Komunikacja miejska: Autobusy, tramwaje i trolejbusy jeżdżą dość często, w zależności oczywiście od pory dnia. Są wygodnym sposobem przemieszczania po mieście. Spis przystanków jest wywieszony na zewnątrz każdego autobusu. Trzy trolejbusy kursują od Pł. Wosstanija do końca Newskiego Prospektu w okolice Ermitażu. Pasażerowie autobusów często podróżują ściśnięci jak sardynki w puszce. Sieć metra jest dość przejrzysta i sprawna. Podziemna kolej to bezpieczny i szybki sposób odkrywania różnych zakątków Petersburga. Żeton metra można też wykorzystać do lokalnych aparatów telefonicznych. Bilety na autobus, tramwaj i trolejbus kupuje się u kierującego pojazdem. Nie zapomnij skasować biletu. A kontrolerzy są tu bezwzględni… Bilet miesięczny uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów każdym środkiem komunikacji. Można go kupić na każdej stacji metra w pierwszych dniach miesiąca.

 

NOCLEGI
Przemiany gospodarcze i polityczne, zachodzące w Rosji, odbiły się wyraźnie na rodzaju i poziomie usług noclegowych. Dawniej turyści przychodzili do Intouristu, w którym po prostu przydzielano im hotel. Obecnie mogą wybierać między nowymi luksusowymi hotelikami z kapitałem zagranicznym, dinozaurami należącymi wciąż do Intouristu czy schroniskami i kwaterami prywatnymi. Jeśli mówisz po rosyjsku, możesz się zdecydować na pobyt u rodziny rosyjskiej, organizowany przez Host Families Association z siedzibą na Politechnice Petersburskiej. Organizacja zapewnia noclegi ze śniadaniem w mieszkaniach położonych nie dalej niż 1 km od stacji metra. Co najmniej jeden z gospodarzy mówi po angielsku. Trzeba jednak uważać, bo za rosyjską gościnność (zabieranie ze stacji, obiady itp.) czasem trzeba sporo dopłacić, co okazuje się przy uiszczaniu rachunku za pobyt.