Turcja centralna

Ankara
Podróżni często omijają rozpostartą na sporej przestrzeni, zanieczyszczoną i pełną wiatru stolicą i przez to dużo tracą, nie mogąc zobaczyć tradycyjnego i równocześnie nowoczesnego życiaw Turcji. Przyjeżdżający tu w słoneczny, letni dzień turyści odkryją, że Ankara jest ciekawsza i bardziej ożywiona niż się powszechnie sądzi. Nawet jeśli to kogoś nie przekonuje, zawsze może się zdarzyć, że znajdzie się tu z bardziej praktycznych pobudek. Ankara stanowi centrum krajowej komunikacji i można w niej uzyskać wizy do Azji Centralnej i na Środkowy Wschód oraz do krajów byłego Związku Radzieckiego.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Główną ulicą miasta jest, biegnący z północy na południe, Ataturk Bulvari. Na jego północnym krańcu leży zniszczona dzielnica Ulus, w której znajduje się większość atrakcji i mnóstwo tanich hoteli. Kilka kilometrów na północ, w czystej i eleganckiej dzielnicy Kizilay, ulokowały się bary, kawiarnie i restauracje.

NOCLEGI I GASTRONOMIA
Z dwóch miejsc w których skupiły się noclegi dzielnica Ulus jest tańsza, a Kizilay bezpieczniejsza i czystsza. Do spokojnego Otel Ertan, Selanik Cad. 70 leżącego blisko nocnych lokali w Kizilay, idzie się na południe Ataturk Blv., skręca w czwartą przecznicę w lewo za McDonald”s, i w trzecią w prawo w Selanik Cad.
W Kizilay znajduje się mnóstwo restauracji i kafejek średniej klasy; tańsze są knajpki w Genclike Park, a bardziej eleganckie w Citadel i Kavaklidere.

Ankara
Ankara

ZWIEDZANIE I ROZRYWKI
Muzeum Etnograficzne, jakiś kilometr drogi na południe od Ulos od Ataturk Blv., zgromadziło piękne zbiory ubrań, kaligrafii, wyrobów żelaznych i drewnianych, włącznie z kilkoma rzeźbami z meczetów. Fantastyczne Anadolu Medeniyetleri Muzesi (Muzeum Cywilizacji Anatolii), na północny wschód od Muzeum Etnograficznego, leży u stóp cytadeli, która króluje nad starym miastem. Należy dojść do samej góry Hisarpark Cad., skręcić w prawo przy schodach do cytadeli i iść wzdłuż fortyfikacji. Muzeum mieści się w unikalnym miejscu – odnowionym XV-wiecznym osmańskim han (karczma) i bedestenie (zadaszony bazar). Jest to wspaniałe uzupełnienie dla zaskakująco bogatych zbiorów antyków, jakie możemy obejrzeć wewnątrz. W mieście warto też zwrócić uwagę na nieskazitelnie biały meczet Kocatepe, jeden z największych i najwspanialszych na świecie. Nie sposób nie zauważyć zawieszonych u sufitu pięknych, złotych kul. Trzeba też koniecznie zobaczyć Anit Kabir, mauzoleum Ataturka. Potężna konstrukcja, długa niemal na kilometr, mieści sarkofag Ataturka i wiele związanych z nimi pamiątek.
W nocy studenci z Uniwersytetu w Ankarze i kilku okolicznych szkół zbierają się na wysadzanej drzewami Yuksel Sok., przecznicę od Kizilay w lewo. Na prawo leży pełna kawiarni Selanik Sok, równoległa do Ataturk Blv. Najwięcej pubów skupiło się na dwóch ulicach: Inkilap Sok. i żywszej Bayindir Sok., dwie i trzy przecznice w prawo od placu Kizilay, stojąc twarzą w stronę południa. Piwo i rozmowy płyną swobodnie w zatłoczonym Buyuk Ekspress, Bayindir Sok. 11.