Turcja centralna

Wysokie pasma górskie w centralnej Anatolii, gdzie panuje suchy klimat, stanowią spichlerz Turcji. Podczas gdy wybrzeża Morza Egejskiego i Śródziemnego ucierpiały w wyniku najazdu hord turystów, piękne góry Anatolii chlubią się posiadaniem najbardziej oryginalnych i najbardziej gościnnych miast i wiosek w całym kraju.

Konya
Konya, pierwsza stolica Turcji i ośrodek władzy dynastii Seldżuków, szybko nabrała znaczenia jako centrum religijne, kiedy w XIII w. afgański święty Celaleddin Rumi, nazwany przez swoich wyznawców Mevlana („nasz mistrz”) osiedlił się w mieście. Po śmierci mistrza niektórzy z jego uczniów założyli zakon Sufi, zwany też sektą „tańczących derwiszów”. Pragnęli oni osiągnąć ekstazę i jedność z Bogiem poprzez kontrolowane ruchy wirowe przypominające trans. Muzułmanie nadal zatrzymują się w Konyi by odwiedzić Mevlana Tekke przed udaniem się na pielgrzymkę do Mekki. Wnętrze budowli należy do najbardziej okazałych w Turcji. W tym dawnym klasztorze znajduje się grób Mevlany i innych derwiszów oraz fascynujące muzeum z ręcznie pisanymi kopiami Koranu, dywanami, strojami derwiszów i zdobionymi metalowymi przedmiotami. Inne atrakcje miasta wyglądają dość blado w porównaniu z klasztorem i leżą w lub wokół Alaaddin Tepesi, gdzie jest także park i przyjemne ogrody herbaciane.
Codziennie jeżdżą autobusy z Konyi do Izmiru (8 godz.) i Ankary (3 godz.); autobusy nocne kursują do i ze Stambułu. Z dworca autobusowego do centrum można dojechać tramwajem „Mevlana”.

Egirdir
Egirdir został odkryty przez turystów zaledwie dwadzieścia lat temu, a już na ulicach zaczęły się pojawiać sklepy i restauracje w stylu zachodnim. Jak na razie przetrwała się tu jeszcze pierwotna atmosfera spokojnej, małej wioski rybackiej. Miasto leży u podstawy półwyspu wysuniętego ku ogromnemu, lazurowemu jezioru otoczonemu centralnym pasmem gór Taurus. Na końcu półwyspu znajduje się targ z pysznymi rybami i piaszczyste plaże, odchodzi stąd także kilka ścieżek i dróg do okolicznych atrakcji i cudów przyrody. 27 km na wschód leży Zindan, długa jaskinia, którą Rzymianie wykorzystywali jako świątynię na wolnym powietrzu poświęconą Eurymedonowi. 40 km na południowy wschód od Egirdir wznoszą się ruiny Adada – przewrócone starożytne kolumny, sarkofagi i amfiteatr. Tylko 25 km na południe od miasta ulokował się Park Narodowy Kovada z bogactwem fauny i flory, przyciągający wiosną kolekcjonerów motyli. Miłośnicy spacerów mogą przejść się popularnym odcinkiem Drogi Królewskiej, którą kiedyś przybyli władcy Lidii z Efezu do Babilonu.
Autobusy z Ankary (7 godz.) i Konyi (3 godz. 30 mm) przyjeżdżają na dworzec położony na południe od centrum. Nie powinno nikogo dziwić, że mieszkańcy Egirdir przyrządzają pyszne dania rybne; do tutejszych specjałów należą: karp, okoń i langusta. Nie wolno pominąć Sunshine Restaurant, na samym końcu Yesilady, stoły stoją tak blisko brzegu jeziora, że jeśli wypije się zbyt dużo raki można wpaść do wody.