Turcja centralna

Kapadocja
Oddalona o 300 km od Ankary w kierunku południowo-wschodnim Kapadocja robi największe wrażenie ze wszystkich prowincji płaskowyżu centralnego. Osady wulkaniczne ukształtowały zaskakujący krajobraz stożkowych monolitów; stwardniałe popioły utworzyły tak miękką warstwę skalną, że można w niej rzeźbić czasem za pomocą monety, a czasem po prostu palcami. Kiedy w VI w. pojawili się tu chrześcijanie, zaczęli drążyć w miękkiej skale wulkanicznej domy, kościoły i całe miasta, czyniąc ten niezwykły krajobraz jeszcze bardziej niesamowitym.
Z Kapadocji jeżdżą autobusy do Ankary (5 godz.), Stambułu (12 godz,), Konyi (4 godz.) i innych miast. Większość autobusów przejeżdża przez Goreme i Urgup, czasem przez inne miasta regionu. W Kapadocji między największymi miastami jeździ się minibusami. Wiele atrakcji turystycznych można zwiedzić pieszo, ale wypożyczenie roweru czy motocykla jest wspaniałym sposobem na przemierzenie dość prymitywnych dróg w regionie i obejrzenie porozrzucanych po okolicy zabytków.

Kapadocja
Kapadocja

Goreme. Całkiem odpowiednie wydaje się przerobienie niektórych stożkowatych, wydrążonych jaskiń na hotele. Turystyka zmieniła twarz miasta, ale wspaniała przyroda Goreme i okolicy zachęca do złożenia tu wizyty. Najwspanialsze zabytki znajdują się w Muzeum na Otwartym Powietrzu w Goreme, 1 km od wioski, przy drodze do Urgup. Większość kościołów, które można obejrzeć, zostało zbudowanych przez mnichów między IV a X w. Były one zamieszkane do powstania nowoczesnej republiki tureckiej. Dolina Róż prowadząca z Goreme do Cavusin (4 km dalej) to wspaniałe i wolne od turystów miejsce na spacer wśród dziwacznych czarodziejskich kominów i oryginalnych wielobarwnych formacji skalnych.

Urgup. Piękne greckie domy otaczają dziwaczne twory skalne w Urgup, ale miasto posiada wyraźną atmosferę zachodnioeuropejską. Oglądając cuda przyrody, co krok wpada się na międzynarodową wypożyczalnię samochodów, bankomat, a nawet sklep „Benettona”. Słynna wytwórnia wina Turasan, 100 m za hotelem Hanedan, oferuje darmowe wycieczki z degustacją. Także kilka specjalistycznych sklepów z winami przy głównym placu zaprasza na darmową degustację.

Kaymakli i Derinkuyu. W wioskach Kaymakli i Derinkuyu niepozorne przejścia prowadzą do dwóch najbardziej spektakularnych miejsc w Kapadocji. Dwa dobrze zachowane podziemne miasta powstałe około 3 tysiące lat temu, wabią nieskończonym gąszczem tuneli, pokoi, schodów i halli. W obu miastach budowano głębokie i kręte tunele, które miały powstrzymywać najeźdźców. Dziś pełnią one tą samą rolę względem turystów. Oba miasta mają na obrzeżach kuszące, niezbadane przejścia, trzeba się jednak mieć na baczności – krążą opowieści o turystach poszukujących mocnych przeżyć, którzy nie wrócili ze swojej wyprawy. Nawet w najbardziej upalne dni w tunelach jest wilgotno, należy więc zabrać ze sobą sweter. Co 30 min jeżdżą dolmusy do i z pobliskiego Nesevhir; stamtąd można dojechać dolmusem do większości miejsc w Kapadocji.