Rumunia – Wybrzeże Morza Czarnego

Od Konstancy (Costanta) drogi biegną na południe, wzdłuż wybrzeża, mijając suche doliny, skaliste wzgórza, ruiny budowli rzymskich, greckich i wczesnochrześcijańskich. Na południu znajduje się wiele popularnych kurortów, gdzie ceny są już za wysokie na większość rumuńskich portfeli, ale nie brakuje tam za to zagranicznych turystów, których przyciągają atrakcyjne plaże i znakomite rumuńskie wina.
Około 2500 lat temu, grecki port Tomis (obecna Konstanca), był jednym z największych. Należy ominąć niezliczone, szare bloki mieszkalne i przejść do starego miasta. Przy Piata Ovidiu znajduje się posąg Owidiusza, który tworzył tu na wygnaniu swoje najsławniejsze poematy. Na tej samej ulicy, w Muzeum Archeologicznym można podziwiać przedmioty sztuki użytkowej z czasów rzymskich, a wśród nich posąg Eskulapa. Meczet na Str. Muzeelor jest jedną z nielicznych pozostałości tureckiej dominacji. Rozciąga się stąd wspaniały widok na miasto. Dla relaksu można przespacerować się nadmorską promenadą, mijając po drodze eleganckie barokowe kasyno, z widokiem na morze, gdzie znajdują się – otwarte do późnych godzin nocnych – restauracja i dyskoteka.
Większość pociągów z Konstancy jedzie przez Bukareszt do Braszowa, Kluża i Timisoary. Dworce, autobusowy i kolejowy, w Konstancy położone są blisko siebie. Autobusy, które kursują w kierunku północnym, odjeżdżają z Autogara Tomis Nord, 5 przystanków od dworca kolejowego tramwajem. Aby dojechać z dworca kolejowego do centrum, należy wsiąść do trolejbusu i wysiąść tam gdzie Bd. Tomis przecina Bd. Ferdinand (4 przystanki).

Okolice Konstancy – kurorty nad Morzem Czarnym i Histria
Pośród piaszczystych plaż wybrzeża na południe od Konstancy rozciągają się kurorty słynne w latach 70. Autobusy kursują na południe co 30 min w kierunku Mangalii (40 km). Pociągi kursują często, są nieco wolniejsze i niewiele droższe. Pierwsze kurorty na południu to Eforie Nord i Eforie Sud, które zyskały sobie sławę dzięki możliwości odbycia kąpieli błotnych nad jeziorem Techirghiol. Woda w jeziorze jest tak słona, że nie sposób w nim utonąć. Stamtąd można udać się bezpośrednio do Costinesti, popularnej wśród młodzieży modnej miejscowości wypoczynkowej. Jeżeli jedziesz pociągiem, wysiądź przy Costinesti Tabara i idź w prawo okrążając jezioro, aby znaleźć Biroul de Cazare, który dysponuje schludnymi dwójkami.
Kierując się dalej na południe, zanim jeszcze dotrzesz do Mangalii, miniesz po drodze takie ośrodki jak Neptun, Jupiter, Venus i Saturn. Neptun i połączony z nim, znajdujący się trochę dalej na północ Olimp, znane są z najlepszych plaży w tym rejonie. Oferowane tu ceny są często znacznie korzystniejsze od hotelowych. Najbardziej dziewicze kurorty – 2 Mai i Vama Veche znajdują się na południowym krańcu wybrzeża. Młodzi ludzie wybierają na biwak południowe krańce obu miasteczek, niedaleko plaży nudystów. Kolonia helleńska, o której wspominał grecki historyk Strabo w V w. p.n.e., Histria, została odkryta w zeszłym stuleciu przez rumuńskiego archeologa V. Parvana. Fragmenty murów oraz kilka kolumn stoi do dziś, ponadto w muzeum zobaczyć można rzeźbione kamienie, fragmenty posągów i amfory. Większość objaśnień podanych jest w języku rumuńskim, francuskim i niemieckim. Wykopaliska znajdują się około 30 km na północ od Konstancy. Autobusy odjeżdżają ze stacji Tomis Nord w Konstancy, ale wysadzą cię w odległości 7 km od terenu wykopalisk.