Zielona Góra – południowa część śródmieścia

Zdewastowany pod koniec II wojny światowej zakład przy ul. Wrocławskiej rozpoczął pracę w lipcu 1946 r., dając do końca roku 57 000 metrów tkanin. W ciągu 33 lat wyprodukowano ponad 700 mln metrów tkanin.
Do ul. Wrocławskiej, naprzeciwko „Polskiej Wełny” przylega zielonogórski Park Winny, związany z tradycją winiarstwa. Pagórki morenowe w tej części miasta porośnięte były do niedawna przez winnice. Wzgórze u zbiegu ul. Wrocławskiej i ul. Podgórnej zamieniono na park, z zachowanym fragmentem winnicy.
Na szczycie wzgórza usytuowano w 1818 r. domek winiarza. Na pocz. XIX w. wokół Zielonej Góry istniało podobno 726 takich domków, najczęściej jednopiętrowych budynków, przeważnie drewnianych, przeznaczonych do przechowywania narzędzi i sprzętu do uprawy winnic. Z czasem wiele z nich zamieniono na domki letnie.
Domek winiarza został w 1962 r. zamieniony na kawiarnię i klub rady zakładowej Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej. Nieco wcześniej, w 1956 r, dobudowano do domku oszklony pawilon, w którym przechowywano ozdobne rośliny doniczkowe – palmy, agawy, fikusy. Pomysł połączenia palmiarni z kawiarnią przypadł mieszkańcom miasta do gustu. W następnych latach palmiarnia rozrosła się. Obecnie znajduje się tu ok. 150 gatunków roślin – krzewów i drzew strefy równikowej i drzew strefy zwrotnikowej (drzewa cytrusowe, agawy, fikusy, palmy). Rośliny rosną w alpinariach oraz kamiennych wazonach. W palmiarni urządzono kawiarnię „Palmiarnia” (dyskoteka), co zadecydowało o jej dużej atrakcyjności. Jest tłumnie odwiedzana przez turystów krajowych i zagranicznych jako osobliwość turystyczna miasta, podobnie jak stylowa winiarnia „Bachus” w podziemiach Ratusza, pielęgnująca tradycje winiarstwa.


Większość mieszkańców Polski Zieloną Górę kojarzy z winem i winnicami. Wprawdzie winny gród dawno już przekształcił się w ważny ośrodek życia gospodarczego i kulturalnego regionu, a rozległy obszar jego winnic zajęła nowoczesna zabudowa – to jednak wino i winiarstwo w dalszym ciągu nadaje miastu rozgłos. Tradycje dawnego winiarstwa podtrzymuje Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie zebrano zabytkowe naczynia i sprzęt do produkcji i konsumpcji wina.
Do tradycji winiarskich nawiązują doroczne Dni Zielonej Góry, których końcowym akordem są bogate imprezy kulturalne i rozrywkowe, nawiązujące do dawnego winobrania. Święto Winobrania, obchodzone w ramach Dni Zielonej Góry, organizowane corocznie we wrześniu, oczekiwane jest zawsze z dużym zainteresowaniem zarówno przez mieszkańców miasta, jak i licznie przyjeżdżających w tym czasie turystów.