Wadowice – Iłowiec – Czartak

Z dworca PKS (od stacji PKP 15 min.) szlaki czarny i niebieski biegną wspólnie w górę na płd. ul. Kościuszki i dalej ul. Obrońców Stalingradu koło Ośrodka Zdrowia do skrzyżowania (przy kościele Karmelitów Bosych) alei Wolności i ulicy Obrońców Stalingradu. Tutaj szlak czarny skręca w lewo na płd. wsch. aleją Wolności (od Wadowic PKP 30 min.).
Wśród zabudowań miasta kierujemy się łukiem w lewo (ładna panorama Wadowic) mijając Miejski Dom Harcerza. Szlak łagodnie obniża się na małą przełączkę. Po lewej stronie szosa Wadowice – Sucha Beskidzka i stok Jaroszowickiej Góry. Na wprost zalesiona kulminacja wzgórza Dzwonek, zwanego także Goryczkowiec.
Na rozwidleniu dróg (kiosk spożywczy) krótko idziemy na płd. zach. po czym obok domu nr 29 szlak opuszcza asfaltową drogę i przekracza mały strumień obok murowanej kapliczki.

Wadowice
Wadowice

Wzdłuż szpaleru wierzb ścieżką i polami podejście na południe i południowy-wschód wśród rzadkich zabudowań. Przy granicy lasu na stoku Dzwonka przecięcie szerokiej drogi bitej. Ładny widok na dolinę Skawy. W lesie kierujemy się w prawo i stromo lecz krótko osiągamy grzbiet Dzwonka koło kilku domów oraz murowanej kaplicy (od Wadowic 45 min.).
Wzdłuż lasu i granicy pól kierujemy się płasko na południe do mieszanego lasu, którym jednostajne zejście na południowy-wschód. Szlak skręca w lewo, a następnie schodzi stromo do drogi i zabudowań wsi Gorzeń Górny, nie opodal widocznej szosy Wadowice – Sucha Beskidzka. Skręcamy w prawo, osiągając skrzyżowanie dróg i miejsce połączenia ze znakami żółtymi (droga nr. 10) przy pozostałościach muru okalającego park i dworek Emila Zegadłowicza (od Wadowic 1 godz.). W dworku mieszczącym muzeum warto obejrzeć wystawę ukazującą dorobek twórczy Emila Zegadłowicza (1888-1941) oraz słynnego świątkarza beskidzkiego Jędrzeja Wowry (1864-1937). Do roku 1941 w dworku E. Zegadłowicza mieściła się piękna kolekcja ponad 100 sztuk rzeźb A. Wowry – została jednak rozgrabiona przez hitlerowców podobnie jak biblioteka pisarza.
Szlaki czarny i żółty szeroką drogą bitą podchodzą przez pas lasu na płd. po czym łukiem na płd. zach. ku dalszym zabudowaniom Gorzenia i szkole podstawowej. Za szkołą na rozwidleniu skręt w lewo na płd., a po chwili – na bocznym ramieniu grzbietu Iłowca – na zach. Przed nami masyw Iłowca, a w lewo dolina Skawy, nad – którą Jaroszowicka Góra.