Hiszpania – Walencja

JATIVA (XATIVA) I GANDIA
Ostatnim znanym obcokrajowcem, o którym wiadomo, że odwiedził Jativę, był Filip V. Spalił on miasto do szczętu. Jeśli pomyśleć o imponujących szczytach górskich w tle oraz ziemi, która nadaje się w równym stopniu na huertas (sady), jak i winnice, przestaje dziwić fakt, że Filip był zaledwie jednym z wielu kolejnych zdobywców. Pomimo iż Jativa leży w odległości jednodniowej wycieczki z Walencji, turyści zaglądają tu rzadko, a spokojny urok miasta pozostaje niezaldócony.
Malownicze wały obronne na wzgórzu za miastem prowadzą do miejscowego castell, na który składają się dwie części: casteli machor (większy zamek) po prawej i preromański casteli chicotet (mniejszy). Większy, użytkowany od XIII po XVI stulecie, nosi ślady licznych oblężeń i trzęsień ziemi. W sklepionym więzieniu o kamiennych ścianach przetrzymywano wielu wysoko urodzonych złoczyńców, m.in. króla Fernanda el Catolico i niedoszłego uzurpatora do tronu Aragonii – hrabiego d’Urgell. O tym ostatnim wspomina się w Trubadurze Verdiego; spędził on w Jativa ostatnie dekady swego życia i został pochowany w kaplicy zamkowej. Połączenie z Walencją zapewniają liczne pociągi (1 godz.).
Gandia zawdzięcza sławę przede wszystkim rodzinie Borjas, a zwłaszcza Francisco de Borja, który zrzekł się tytułów i bogactw, wstępując do zakonu jezuitów. Wszelkie potrzeby uda ci się zaspokoić w odległości rzutu kamieniem od stacji kolejowej przy Marques de Campo, wszelkie pragnienia – na plaży, 4 km stąd. Pociągi z Walencji przyjeżdżają 14 razy w ciągu dnia (1 1/4 godz.).

ALICANTE (ALACANT)
Za lśniącą czystością czerwonych płytek pasaży dla pieszych skryło się stare miasto – zadziwiająco nowoczesna gmatwanina ruchliwych ulic położona u stóp castillo. Ta część miasta nie tylko posiada znacznie więcej charakteru niż nowe dzielnice, ale jest także pełna zabytkowych budowli i smakowitego jedzenia. Plaże są niedaleko, noclegi – liczne i niedrogie, a życie nocne toczy się równym rytmem.

ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE
Wzdłuż nabrzeża, z dużym molo po prawej i lewej stronie, ciągnie się Esplanada d’Espanya. Za nią usytuował się labirynt uliczek i placas starego miasta, odchodzących od głównej arterii – Rambla MendezNunez. Tu skupiły się niemal wszystkie atrakcje.

Komunikacja lotnicza: Aeroport Internacjonał ElAltet, 10 km od miasta. Autobusy linii Alcoyana kursują 13 razy wciągu dnia pomiędzy lotniskiem i Av. Constitucio (wyjazdy z miasta 7.00-22.00, z lotniska 6.30-21.20).