Hiszpania – Walencja

WALENCJA (VALENCIA)
Średniowieczna pieśń opisuje Walencję jako krainę wody, światła i miłości. To nowoczesne, pełne życia miasto o wielu zabytkowych budowlach, muzeach i pomnikach otoczone jest słynnymi gajami pomarańczowymi, czyli huerta (sadem). Zieleń wiedzie w Walencji prym: obsesją mieszkańców są wspaniałe parki i ogrody. Lokalnym językiem jest zblizony do katalońskiego valencia, ale hiszpański kastylijski jest w powszechnym użyciu.

ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE
Avinguida M. de Sotelo biegnie od dworca kolejowego do Placa del Ajuntament, gdzie mieści się biuro turystyczne.

Komunikacja samolotowa: lotnisko położone jest 15 km na południowy zachód od miasta. Autobusy CVT kursują między lotniskiem i dworcem autobusowym w Walencji (prawie co godzinę 6.00-20.20 z lotniska).

Pociągi: Estacio del Nord, C. Xatiya 24. Do Barcelony (4-6 godz.), Madrytu (5-7 1/2 godz.), Sewilli (9 godz.).

Autobusy: Estacio Termina1 d’Autobuses, Av. Menendez Pidal 13, za rzeką. Dojazd autobusem z Pl. Ajuntament 22 lub trwający 25 minut spacer na północny zachód od centrum miasta. Do Madrytu (5 godz.), Barcelony (4 1/2 godz.).

Komunikacja miejska: Autobusy EMT. Większość odjeżdża z Pl. Ajuntament 22. Bilety kupuje się w autobusie lub w kioskach z gazetami.

Promy: Transmediterranea, Av. Manuel Soto Ingeniero 15. Do Palma de Mallorca (9 godz.). Bilety można kupić również w biurze portowym (tylko w dniu wyjazdu). Dojazd autobusem z Pl. Ajuntament. Promy Flebasa kursują na Baleary z Denia.

NOCLEGI
Motorem gospodarki w Walencji jest biznes, a zatem znalezienie pokoju w sezonie letnim nie jest szczególnie trudne. Należy unikać barrio chino (czerwonej dzielnicy; okolica Pl. Pilar). Na najlepszą okazję można trafić w pobliżu Placa Ajuntament i Placa Mercat.