Grecja – Sporady

Soczyste wyspy pachnących sosen, luksusowych plaż i niezliczonych sadów mają do zaoferowania cały wachlarz rajskich rozkoszy, dostępnych na tej ziemi. Turystyka rozwija się intensywnie, ale pozostało jeszcze parę cichych, spokojnych i niezbyt drogich miejsc na tym archipelagu.

 

Skiathos
Mniej hojnie obdarzona przez naturę niż pozostałe wyspy, kosmopolityczna i kosztowna Skiathos rekompensuje niedostatki naturalnego piękna, doskonale rozbudowaną bazą socjalną. Na ulicach miasta Skiathos wręcz roi się od turystów, ale w dzielnicy willowej, balkony ocienione kaskadami kwitnących roślin, nęcą niezakłóconą ciszą i cienistym chłodem. Północna część wyspy, dostępna tylko łodzią lub pieszo, kryje odludne, piaszczyste plaże i mielizny. Część południowa jest nieco bardziej zatłoczona, ale piasek jest piękny a woda czysta. Autobus opuszcza port w mieście Skhiatos co 15-20 mm, i jadąc w kierunku południowym zatrzymuje się przy licznych plażach: Megali Ammos, Nostros, Vromolimnos.
Najtańszą opcją gastronomiczną są souvlaki lub gyros kupiony w jednym z niezliczonych stoisk na Papadiamanti i na nabrzeżu lub prowiant w jednym z licznych supermarketów.

 

Skopelos
Ostra linia klifu rysuje wybrzeża Skopelos, ale akry gajów oliwnych, sosnowych lasów, i śliwkowych sadów, pokrywające wzgórza, łagodzą surowość krajobrazu. Niezliczone szlaki turystyczne przebiegają przez tę krainę, prowadząc do ciekawych klasztorów i atrakcyjnych plaż. Za wyjątkiem odcinka, składającego się z biur turystycznych i tevernas, miasto Skopelos jest labiryntem uroczych, brukowanych uliczek, położonych na stokach wzgórz. Jeżeli chcesz znaleźć mieszkanie, to przechadzając się labiryntem wąskich uliczek w okolicy nabrzeża, możesz spytać miejscowych o dhomatia.

Alonissos i Skiros
Alonissos. Chociaż pozbawiona wygładzonego piękna, Alonissos jest chyba najsympatyczniejszą i najmniej zatłoczoną wyspą w Grecji. Wszystkie statki cumują w Patitri, ale wycieczka na wyspę nie byłaby kompletna bez zwiedzenia odbudowanego starego miasta, położonego wysoko na wzgórzu tak, by mogło odpierać ataki piratów. Spacer opuszczonymi ulicami miasta przypomina odkrywanie ruin zamku. Z prawie każdego budynku roztacza się wspaniały widok na zatokę, góry i położoną poniżej miejscowość. Autobusy kursują pomiędzy Chora i Patitri co godzinę w lecie. Cztery piaszczyste plaże znajdują się o godzinę drogi od miasta, idąc w dół po pochyłości wzgórza. Promy przypływają z Aten przez Agios Konstantinos (5,5 godz.), Skiathos (2 godz.) i Skopelos (30 min).

Skiros. Falujące purpurowe wzgórza, pachnące sosnowe lasy, oraz piaszczyste plaże i urwisty klifowy brzeg tworzą niezwykle malowniczy krajobraz Skiros. Turystyka zaczyna się wkradać na tę wyspę, odznaczającą się nieskażonym, naturalnym pięknem, ale nadal pozostaje ona jedną z najcichszych i najbardziej osamotnionych ze wszystkich wysp archipelagu Sporadów. W mieście Skiros należy zwiedzić klasztor św. Jerzego oraz ruiny bizantyjskiego zamku Lykomedesa. Z obydwu obiektów roztacza się wspaniały widok na wschodnie wybrzeże. Kierując się schodami w dół natkniesz się na pomnik angielskiego poety Ruperta Brooke’a. Na lewo od pomnika znajduje się fascynujące muzeum Faltaits, posiadające wspaniałe zbiory sztuki ludowej. Brak połączeń promowych z resztą Sporadów, ale kosztowny wodolot kursuje do Alonissos (1,25 godz.), Skopelos (30 min) i Skathios (1,25 godz.).