Bułgaria – Płowdiw

Płowdiw jest jednym z najstarszych i drugim co do wielkości miastem Bułgarii. Stanowi niezwykle atrakcyjne miejsce dla tych, którzy szukają natchnienia w bułgarskiej historii i kulturze. Trzeba ominąć dzielnice zbudowane w okresie realnego socjalizmu i zrobić sobie przechadzkę po brukowanych uliczkach Starego Miasta, gdzie okna domów z okresu odrodzenia narodowego spoglądają na przechodniów pod nieprawdopodobnym kątem, a w odosobnionych zaułkach kryją się kościoły i meczety.
Z ponad 150 budynkami uznanymi za zabytki kultury, Stary Płowdiw uznać można za rodzaj gigantycznego muzeum historii. Najstarszym zabytkiem na Starym Mieście jest, pochodzący z II wieku i zbudowany z marmuru, amfiteatr rzymski. Obecnie jego scena gości uczestników odbywającego się latem i wczesną jesienią Festiwalu Sztuk, a także czerwcowego Festiwalu Operowego. By dojść do teatru należy skręcić z ul. Kniazia Aleksandra w ul. Stanisława Dospewskiego i iść prosto przed siebie. Antyczne głazy położonego pośrodku pl. Dżumajata Stadionu Philippopolis można podziwiać popijając drinka w jednej z wielu znajdujących się w pobliżu kawiarni. Budynek, od którego wziął swoją nazwę pl. Dżumajata, to Meczet Dżumajata, którego wielobarwny minaret wyróżnia się wśród innych budynków. Na końcu Suborny Narodowe Muzeum Etnograficzne wystawia eksponaty związane z dawnym rzemiosłem Bułgarii. Bardzo ciekawa ekspozycja poświęcona jest produkcji cennego olejku różanego.
W chłodny wieczór można wybrać się do kawiarni, znajdującej się przy fontannie w Ogrodach Publicznych (dawniej Ogrody Cara Borysa), w pobliżu placu Centralnego, gdzie wielobarwne lampy stroboskopowe oświetlają tryskającą z fontanny wodę. Jest to najbardziej popularne miejsce spotkań w Sofii. Jedna z wielu sal kinowych na Kniazia Aleksandra wyświetla filmy w wersji anglojęzycznej.

Płowdiw
Płowdiw

Praktyczne informacje, noclegi, gastronomia. Pociągi przyjeżdżają z Sofii (2,5 godz.) po drodze do Istambułu i Burgas. Autobusy kursują z sofijskiego Nowotel Europa (co 40 min.) i wracają do stolicy z płowdiwskiego dworca południowego (Jug).

OKOLICE PŁOWDIWU BACZKOWSKI KLASZTOR
Około 28 km na południe od Płowdiwu, w Baczkowie znajduje się XI-wieczny klasztor, drugi co do wielkości w kraju po klasztorze w Riła. Największym skarbem klasztoru jest cudowna ikona przedstawiająca Maryję Pannę z Dzieciątkiem, trzymana w Cerkwi św. Trójcy. By dostać się do Baczkowa, należy Płowdiw wsiąść w pociąg do Asenowgradu, a tam przesiąść się na autobus do klasztoru.