Węgry

PRZYDATNE INFORMACJE
Dawne państwowe studenckie biuro podróży Express zarządza schroniskami młodzieżowymi, zajmuje się też wymianą walut. Na prowincji najlepiej korzystać z usług regionalnych agencji turystycznych. W każdym okręgu działa kompetentny Tourinform.
Pieniądze należy wymieniać tylko w ilościach potrzebnych w danej chwili. Dolary i Euro zawsze się przydadzą – do zakupu biletów kolejowych na trasy międzynarodowe czy opłacenia noclegu w niektórych kwaterach prywatnych. Czeki podróżne można wymieniać za 6 % prowizją w budapeszteńskich oddziałach American Express oraz w biurach IBUSZ-u na terenie całego kraju. Gotówkę na podstawie kart kredytowych otrzymasz we wszystkich przedstawicielstwach OTP. Droższe hotele, a także wiele sklepów i restauracji przyjmuje główne karty kredytowe. Cinkciarze działają na dużą skalę, choć oczywiście nielegalnie. Proponowane przez nich stawki nie są jednak na tyle korzystne, aby narażać się na ryzyko. Upowszechniły się już bankomaty.


Godziny pracy na Węgrzech stopniowo się wydłużają. Obecnie sklepy są czynne przeważnie pn.-pt. 9.00-17.00 (spożywcze 7.00-19.00). Banki są w pt. czynne do ok. 15.00. W święta kościelne i państwowe (1.V, 20.VIII, 15.III i 23.X) zamknięte jest dosłownie wszystko.
Po upadku komunizmu w 1989 r. zmieniono nazwy ponad 600 budapeszteńskich ulic, więc dobrze jest mieć przy sobie aktualny plan miasta. W adresach pojawia się zazwyczaj jedno z poniższych określeń: utca (w skrócie u.; ulica), ut lub utja (aleja), ter lub tere (plac, ale i park, skwer bądź bulwar), hid (most), korut (w skrócie krt.; obwodnica). Numeracja budynków nie zawsze jest konsekwentna – jedne ulice mają po jednej stronie numery parzyste, a po drugiej nieparzyste, inne natomiast – po jednej stronie numery rosnące, a po drugiej malejące.

 

JĘZYK
Węgierski należy do rodziny języków ugrofińskich. Najlepiej będzie się porozumiewać po niemiecku, gdyż zachodnie regiony kraju nastawione są na turystów niemieckojęzycznych. Na wschodzie natomiast może nie pomóc nawet znajomość niemieckiego. Węgrzy raczej słabo znają angielski.