Węgry

DOJAZD I KOMUNIKACJA
Wszystkie samoloty linii międzynarodowych (w tym węgierskiego Malevu) lądują na budapeszteńskim lotnisku Ferihegy. Niedrogim i pewnym środkiem transportu są węgierskie pociągi (vonat). Większość linii kolejowych biegnie przez Budapeszt. Koleje węgierskie honorują zniżki Inter Raili Wasteels. Pociągi osobowe (szemelyvonat) wloką się niemiłosiernie, natomiast pospieszne (gyorsvonat), zaznaczone na rozkładach jazdy kolorem czerwonym, jeżdżą co najmniej dwa razy szybciej, a kosztują tyle samo. Najszybsze są pociągi InterCity, wyposażone w klimatyzację. Do wszystkich większych miast kursują niebieskie ekspresy (expressz). Miejscówki są wymagane w pociągach oznaczonych w rozkładzie jazdy literą „R”. Podróżnym poniżej 26. roku życia przysługuje na liniach krajowych 33 % zniżki. Legitymacja ISIC zapewnia 30 % zniżki, na bilety międzynarodowe kupowane w oddziałach IBUSZ-u, Expressu i w kasach biletowych.

Należy pokazać legitymację i powiedzieć „student” (lub po węgiersku diak); czasem trzeba trochę powalczyć z niechętnym kasjerem. Słowa przydatne w podrozy to erkezes (przyjazd), indulas (odjazd), vagany (tor) i allomas lub palyaudvar (stacja, w skrócie pu). Do Budapesztu kursuje z Warszawy pociąg Inter City, a także z Warszawy i Krakowa kilka pociągów pospiesznych. Autobusy z Polski na Węgry najczęściej odjeżdżają z Krakowa, tylko nieliczne kursują z Warszawy. PLL LOT oraz węgierskie linie Malev obsługują loty na trasie Warszawa-Budapeszt.
Komunikacja autobusowa na Węgrzech jest dobrze rozwinięta i tania. Autobusy są jednak często zatłoczone, zwłaszcza gdy kursują między miastami, które nie mają ze sobą połączeń kolejowych, co jest nierzadkie, gdyż „wszystkie linie kolejowe prowadzą do Budapesztu”. W stolicy można się zapoznać z rozkładem jazdy i cenami kursów na dworcu przy Erzsebet Ter. Bilety na linie dalekobieżne kupuje się u kierowcy, trzeba tylko przyjść dość wcześnie przed odjazdem żeby dostać miejsce. Bilety komunikacji miejskiej są sprzedawane w kioskach, należy je skasować po wejściu do pojazdu. Za jazdę na gapę trzeba słono zapłacić. Po Dunaju pływa wodolot (Budapeszt – Bratysława – Wiedeń), na który posiadacze legitymacji Inter Rail otrzymują 50 % zniżki.

Tag: Warszawa Budapeszt