Ukraina – Jałta

Ten najpopularniejszy kurort na Krymie ma faktycznie wiele do zaoferowania, ale po widokach morza i słońca wszystko wydaje się tutaj piękne. Przechadzki promenadą to najbardziej popularna forma spędzania wolnego czasu po trudach plażowania. Należy wysiąść z autobusu przy pl. Sowieckim i iść 100 m ulicą Moskowską, aby dojść do morza. By uwolnić się od tłumu plażowiczów, możesz wybrać jeden ze szlaków turystycznych, zaczynający się w Jałcie. Zapytaj personelu na polu namiotowym Poliana Skazok, jak dotrzeć do wodospadów Uszan-Su lub innych cudów przyrody. W Primorskim Parku Gagarina w południowo-zachodnim krańcu nab. Lenina można obejrzeć w akwarium egzotyczne okazy morskiej fauny.
Antoni Czechow spędził w Jałcie ostatnie pięć lat życia, a w jego domu z ogrodem przy Kirowa 112 znajduje się obecnie muzeum. Dojazd autobusem, odchodzącym co 40 min spod kinoteatru Spartak, przystanek na Puszkinskiej. Autobus odjeżdżający spod kinoteatru Spartak, zatrzymuje się co 40-45 min w mieście Liwadia naprzeciw Wielkiego Pałacu. Ten letni pałac Mikołaja II, zbudowany w 1911 r., był miejscem, w którym w r. 1945 spotkali się Stalin, Churchil i Roosevelt podczas historycznej konferencji jałtańskiej, aby ustalić strefy wpływów po II wojnie światowej (pałac-muzeum). Znakomitą rozrywkę może stanowić wieczorne wyjście do sławnego cyrku, 10 min spacerkiem Moskowską.

Praktyczne informacje i noclegi. Do Jałty można dojechać pociągiem jadącym z Kijowa (16 godz), do Symferopola, a także Odessy (12 godz.) lub Moskwy (24 godz.); następnie należy wziąć trolejbus do Jałty (2,5 godz.). Promy do Jałty kursują z Istambułu dwa razy w tygodniu. Bilety można nabyć w kasie na Nabierezbnej, obok promu. Bilety autobusowe do pobliskich miejscowości można kupić w autobusie lub na dworcu, Moskowska 57. Ceny w hotelach jałtańskich wzrosły gwałtownie w ciągu ostatnich lat. Najlepszym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie hotelu z wyprzedzeniem lub skorzystanie z usług babuszki na dworcu autobusowym.