Grecja – Wyspy Jońskie

Kefalonia
Jeżeli Kerkira rozbudzi twój apetyt na dalsze wojaże po wyspach, to jedź do górzystej Kefalonii. W przeciwieństwie do wielu innych Wysp Jońskich, które od czasów rzymskich przyciągały spragnionych wypoczynku gości, Kefalonia pozostała stosunkowo mało uczęszczana przez turystów, pomimo pięknych plaż, sieci połączeń autobusowych, sympatycznych mieszkańców i uroczych miasteczek.
Gwarne Argostoli jest stolicą wyspy i centrum komunikacyjnym. W eklektycznym i jak się okazuje niezmiernie interesującym Muzeum Historycznym i Folklorystycznym można między innymi obejrzeć fotografie Argostoli sprzed trzęsienia ziemi w 1953 r. Autobusy kursują do Sami i szeregu innych miast na wyspie. Niewielkie portowe miasteczko otoczone soczystą zielenią wzgórz to Sami. Znacznie spokojniejsze niż Argostoli, posiada niewielką ale piękną, kamienistą plażę (usianą otoczakami). Z portu promy kursują do Itaki, Patras jak również do włoskich portów, Bari i Brindisi.

Kefalonia
Kefalonia

Itaka
Spokojne piękno Itaki tłumaczy obsesyjną tęsknotę Odyseusza za tym kawałkiem skalistej ziemi. Główne miasto wyspy Vathi jest sympatycznym skupiskiem domów i sklepów w centrum portu w kształcie podkowy. Osoby obdarzone poetycką wyobraźnią i odpowiednim obuwiem, mogą zaryzykować 45 minutową wspinaczkę do Groty Nimf, gdzie Odyseusz ukrył skarb powierzony mu przez Feaków. Należy koniecznie wziąć ze sobą latarkę, w przeciwnym razie zobaczy się tylko wejście. Promy kursują z miasta do Agia Efimia i Sami na Kefalonii (1 godz.) i Astakos na lądzie stałym (2 godz.). Niektórzy podróżni obozują na pobliskiej plaży. Jedyny autobus kursujący po wyspie jedzie z Vahti na północ, mijając po drodze malownicze wioski Lefki, Stavros, Platrithiai, Frikes i Kioni. Po drodze można podziwiać wspaniałe widoki: Cieśninę Kefalońską od zachodu i linię wybrzeża peloponeskiego od wschodu. W Stavros najwyższy punkt na wyspie został przez klasyków uznany za miejsce, gdzie mieścił się pałac Odyseusza, z którego, jak to opisał Homer, roztaczał się widok na trzy zatoki.