Grecja – Wyspy Jońskie

Położone u zachodnich wybrzeży Grecji, Wyspy Jońskie uniknęły tureckiej okupacji po to tylko, by przeżyć najazdy Wenecjan, Anglików, Francuzów i Rosjan. Nieproszeni goście opuszczali wyspy, pozostawiając jednak widoczne wpływy w takich dziedzinach jak kultura, handel, architektura i obecnie ta spuścizna jest doskonałym uzupełnieniem pięknych plaż, bujnej roślinności i ciekawych szlaków z których słyną wyspy.

 

Kerkira
W różnych okresach stanowiła własność Franków, Wenecjan i Francuzów. Kerkira (Korfu) jest najbardziej międzynarodową ze wszystkich jońskich wysp. To tutaj Brytyjczycy wystawili pałace wzdłuż promenady, przypominającej Rue de Rivioli w Paryżu, w sąsiedztwie alejek jakby wziętych z Wenecji.
Wszystkie autobusy i promy zawijają do Kerkiry – miasta, będącego bazą wszystkich wypraw na wyspę. Promy kursują do i z Brindisi (8 godz.), Bari, Ankony we Włoszech (22 godz.), a także Patras (10 godz.) i szeregu innych miast i wysp greckich.
Rejony najlepszych restauracji w mieście znajdują się na obu końcach ulicy Thoetoki w pobliżu Spianady i przy Starym Porcie.
Autobusy KTEL odjeżdżają często z Nowej Fortecy w Kerkirze do głównych miejsc na wyspie. Autobusy do Kontokali i do paru innych miast odjeżdżają z placu Sanrocco. Warto zrobić sobie wycieczkę w kierunku zachodnim do Paleokastritsy i mieszczącego się na szczycie góry, białego klasztoru Panagia Theotokos. W klasztorze znajduje się kolekcja ikon bizantyjskich i szkielet potwora morskiego. Na południe od Paleokastritsy znajduje się miasteczko Pelekas, które może służyć jako doskonała baza wypadowa do pobliskich plaż. Plaża w Pelkas leży o 30 min drogi w dół od miasta. Odosobniona plaża Moni Myrtidon, oraz plaża nudystów Myrtiotissa także znajdują się w pobliżu.

Grecja
Grecja

 

Agios Gordios (dojazd autobusem, 45 min) ze swoim stromym klifowym brzegiem i imponującymi formami skalnymi stanowi doskonałe otoczenie dla Różowego Pałacu. Miejsce cieszy się legendarną wręcz reputacją wśród anglojęzycznych hedonistów dzięki znakomitym cotygodniowym, całonocnym balom, w strumieniach różowego ouzo, na których obowiązującym strojem jest toga. Pałac organizuje także turnieje koszykówki i siatkówki, narty wodne i wyprawy podwodne. Kompleks składa się z 13 budynków.