Cypr

Ślady historii Cypru zapisały się w wielu zabytkowych obiektach jakie możemy podziwiać na całej wyspie. Starożytne świątynie, rzymskie mozaiki, zamki krzyżowców i wspaniałe meczety są świadectwem przybywających tu w przeszłości osadników i najeźdźców. Wyspa posiada także wspaniałą przyrodę i urozmaicony krajobraz, na który składają się piaszczyste plaże Agia Napa i orzeźwiająco chłodne góry Kyrenia oraz Platres. Dzisiejszy Cypr ma do zaoferowania jednak coś więcej niż tylko historię i przyrodę. Pobyt na tej wyspie może stanowić interesującą, choć nieco trudną, lekcję współczesnej polityki. Do głębszych przemyśleń może nas skłonić widok tureckich i cypryjskich żołnierzy, bacznie strzegących swoich terytoriów i podejrzliwie obserwujących się nawzajem.

PRZYDATNE INFORMACJE
Cypr jest trzecią co wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, po Sycylii i Sardynii, oddaloną 64 km od wybrzeża Turcji. Na wyspę latają samoloty PLL LOT, Olympic Airlines z USA, Egypt Air i Cyprus Airways. Duża ilość statków pływa na stały ląd i na okoliczne wyspy, dokładne informacje można uzyskać w biurze turystycznym lub w dokach promowych. Na Cyprze turyści korzystają z komunikacji autobusowej i taksówek.
Pomocna obsługa biur turystycznych daje darmowe mapy i udziela informacji o autobusach, muzeach i wydarzeniach kulturalnych. Południowa część wyspy posiada całkiem sprawną sieć telefoniczną – z prawie wszystkich automatów telefonicznych można zadzwonić w różne części świata, jeśli ma się wystarczająco dużo monet lub kartę telefoniczną (do kupienia w bankach i w kioskach). Niestety nie można tu znaleźć wielu tanich, czystych noclegów, ale w Nikozji, Troodos i Paphos znajdują się schroniska młodzieżowe HI. Cypr posiada tylko kilka pól namiotowych, przy zachowaniu ostrożności, można jednak spać na plaży i w lasach.


Wyspę przecina, ciesząca się złą sławą, zielona linia oddzielająca południową, grecką część Cypru od tureckiej Kibris czyli Cypru Północnego. Jeśli chce się przekroczyć linię od strony południowej, trzeba się udać do granicznego punktu kontrolnego Ledra Palace w Nikozji, należy jednak być przygotowanym na długa listę zakazów i wymagań. Do Północnego Cypru można wejść tylko między 8.00 a 13.00 i trzeba wrócić do 17.00. Nie można pozwolić, aby tureccy urzędnicy stemplowali paszport, jeśli to zrobią – turysta nie będzie wpuszczony z powrotem na grecką część wyspy.

Nikozja (Lefkosia)
Nikozja, stolica Republiki Cypru leży obok fortyfikacji granicznych w głębi wyspy. Wielu turystów omija miasto, poszukując słońca i piasku w innych rejonach Cypru, ale jeśli ktoś pragnie poznać polityczną historię wyspy i dowiedzieć się czegoś więcej o obecnych napięciach etnicznych musi tu koniecznie przyjechać.
W mieście są dwa dworce autobusowe: Kemek, Leonides St. 34 na południe od placu Solonos, i Kolo Kassi na Salaminos St. przy wejściu do starego miasta. Autobusy jeżdżą do Limassol (3-4 dziennie), Larnaki (4-7 dziennie) i Platres (5 w tygodniu).

Tag: Kraków Cypr