Bułgaria – Wybrzeże Morza Czarnego

Okolice Burgas: Nesebyr, Sozopol, i Achtopol
Nesebyr, miasto-muzeum położone na samym czubku półwyspu i południowym krańcu Słonecznej Plaży stanowi całkiem przyjemną alternatywę dla popularnych kurortów na wybrzeżu, chociaż latem również i tu jest dość tłoczno. Przechadzka po Starym Mieście Nesebyru to prawdziwa podróż w czasie. Na północnym brzegu zachowały się kamienne mury fortecy pochodzące z III w. n.e., a bizantyjska brama datowana jest na V w. n.e. Przetrwała także, choć bez dachu, pochodząca z VI w. Stara Metropolia, a XI wieczny kościół św. Stefana pokrywają XVI-wieczne freski. Cerkiew Jezusa Pantokratora (Wszechmogącego) latem pełni także rolę galerii sztuki. Muzeum Archeologiczne, na prawo od bramy miejskiej wystawia kolekcję ceramiki, monet oraz sprzętu morskiego.
Autobusy z Burgas (co 40 min, 40 min) zatrzymują się przy porcie w starym Nesebyrze i bramie wiodącej do miasta. Od przystanku autobusowego należy skręcić w prawo twarzą do miasta i zajrzeć do Biura Podróży Messembria, aby dostać mapę.

Sozopol był niegdyś kurortem popularnym w środowiskach artystycznych i do tej pory bardziej niż w sąsiednich ośrodkach wyczuwa się tu twórczą atmosferę. Miasto jest także bardziej spokojne i tańsze niż Nesebyr czy Złote Piaski. Do Sozopolu z Burgas można dojechać, kursującym co godzinę autobusem. Ze stacji autobusowej należy iść do końca parku, skręcić w prawo w Republikańską i iść w kierunku Nowego Miasta.

 

Achtopol usytuowany 25 km od granicy z Turcją, liczący 1400 mieszkańców, jest raczej niepozornym miastem, w którym znajduje się bardzo niewiele zabytków sztuki. Niemniej jednak urocze skaliste zatoczki oraz wysoka temperatura wody, wyższa niż w pozostałych bułgarskich kurortach, rekompensują te niedostatki z nawiązką. Plaże publiczne konkurują z małymi zatoczkami, warto spróbować kąpieli koło latarni morskiej. Można obserwować rybaków zarzucających przynętę z mola. Kilka dyskotek otwartych jest aż do wschodu słońca. Do Achtopol dostać się można autobusem z Burgas (4 x dziennie, 2,5 godz.). Dworzec autobusowy znajduje się na głównej ulicy Trakia. Wszystkie ważne miejsca położone są w promieniu około 2 km, 15 min spacerkiem.