Bułgaria – Wybrzeże Morza Czarnego

Dla każdego Bułgara wyjazd nad Morze Czarne jest podróżą sentymentalną do krainy dzieciństwa. Przypomina beztroskie dziecięce zabawy na plaży w stroju Adama i Ewy, późniejsze młodzieńcze zarobkowanie przy smażeniu kebabche, czy wreszcie pierwsze wakacyjne miłości. Wiele ośrodków kempingowych czy młodzieżowych odwiedzały przez lata stałe grupy plecakowiczów. Bardzo długo wybrzeże Morza Czarnego było jedynym miejscem, gdzie Bułgarzy mieli jakiś kontakt z Zachodem. Dzisiaj starożytne ruiny, nowoczesne kurorty, wioski rybackie, piaszczyste plaże i każdy rodzaj sportu – od parasailingu do jazdy konnej – pozostaje w zasięgu możliwości finansowych przeciętnego turysty. Na północ jedzie się, aby podziwiać skaliste wybrzeże i maleńkie wioski, a na południe – do popularnych kurortów i na piękne plaże.

Warna - Dworzec kolejowy
Warna – Dworzec kolejowy

Warna
Warna roiła się od opalonych przybyszów już w 600 r. p.n.e., kiedy greccy żeglarze często odwiedzali to młode miasto portowe znane wtedy jako Odessos. Zanim Rzymianie dotarli tu w II w. n.e., miasto było pełnym zgiełku portem handlowym oraz kosmopolitycznym ośrodkiem kulturalnym. Obecnie Warna jest trzecim co do wielkości miastem portowym Bułgarii, nęcącym turystów Starym Miastem, rzymskimi ruinami, parkiem morskim oraz sportami wodnymi.
Przechadzając się wzdłuż Parku Morskiego, koniecznie należy zajrzeć do Muzeum Morskiego, w którym prezentowana jest historia nawigacji po Morzu Czarnym oraz Dunaju. Warto także odwiedzić Akwarium, które posiada wypchaną fokę królewską oraz niektóre żywe okazy przedstawicieli flory morskiej. W starej dzielnicy znanej jako Grucka Machała znajdują się dobrze zachowane Rzymskie Łaźnie, po lewej stronie San Stefano idąc od centrum. Druga co do wielkości cerkiew katedralna w Bułgarii św. Bogorodicy znajduje się w centrum po drugiej stronie urzędu pocztowego, pomiędzy bul. Marii Luisy a Soborni. Katedra została zbudowana w latach 1882-1886 na cześć żołnierzy rosyjskich walczących o wyzwolenie Bułgarii. Przy bul. L. Karawiełowa, w pobliżu katedry, znajduje się ekskluzywna galeria sztuki, gdzie często odbywają się koncerty muzyki kameralnej. Program można dostać w biurze podróży.
Do plaży można dojść przez Park Morski, ale jeżeli chcesz uprawiać sporty wodne lub zażywać kąpieli słonecznych skieruj się raczej w stronę pobliskiego portu. Życie nocne kwitnie na pl. Niezawisimost oraz ul. Kniazia Borisa. Miejscem szczególnie popularnym wśród młodszej generacji turystów jest kompleks festiwalowy wraz z kinem i dyskoteką. W lecie wiele dyskotek i barów otwiera się przy plaży. Warto zajrzeć do Spidera w pobliżu portu gdzie można tańczyć całą noc pod migocącymi pajączkami.

Tag: Wczasy Bułgaria